- label News
- remove_red_eye 748 odwiedzin
Odśnieżanie posesji i chodników
Na nadejście zimy czekają przede wszystkim dzieci. Z wielką niecierpliwością czekają na lepienie bałwana, jazdę na sankach, nartach czy rzucanie się śnieżkami. O ile zabawy na śniegu stanowią rozrywkę dla najmłodszych, o tyle usuwanie nadmiaru śniegu nie jest już takie zabawne dla dorosłych.
Odśnieżanie jest obowiązkiem każdego właściciela posesji, który powinien zapewnić dojazd do swojego garażu czy wjazdu na posesję, a dodatkowo musi uprzątnąć śnieg z chodnika obok swojej działki. Prawidłowe i regularne odśnieżanie jest ważne dla bezpieczeństwa, a także dla uniknięcia kar, ponieważ to właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości.
Obowiązek odśnieżania chodnika wynika z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Za nieodśnieżenie chodnika grozi kara, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany. Wynika to z art. 117 kodeksu wykroczeń. Właściciel nieruchomości musi pamiętać także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji.
Jest wiele możliwości usuwania śniegu począwszy od miotły po zaawansowane odśnieżarki.
Jeżeli śniegu jest mało wystarczy użyć miotły lub dmuchawy do liści. Przy większych opadach nieduże powierzchnie można odśnieżyć narzędziami ręcznymi, takimi jak łopaty i szufle do śniegu. Należą one do najprostszych i najwygodniejszych narzędzi do odśnieżania. Z ich pomocą można szybko i skutecznie usunąć nadmiar śniegu znajdujący się na naszej posesji.
Przy wyborze łopaty należy zwrócić uwagę na jej kształt, wagę, konstrukcję, wielkość, a także tworzywo, z którego narzędzie zostało wykonane. Łopata powinna być lekka i wykonana z trwałego materiału. Trzonek łopaty najczęściej zrobiony jest z drewna lub aluminium, najlepiej gdy jest lekko wygięty i posiada regulację kąta, wówczas jest mniej podatny na złamanie podczas odśnieżania.
Wśród łopat do odśnieżania na uwagę zasługują łopaty lub zgarniacze na kółkach, które zdecydowanie ułatwiają pracę. Zamontowane w nich kółka sprawiają, że łopata działa jak przy użyciu pługu śnieżnego, bez konieczności przenoszenia śniegu w inne miejsce.
Kiedy ścieżki czy podjazd na naszą posesję są oblodzone lub śnieg jest zlodowaciały warto zastosować odkuwacz do lodu. Istotne jest przy tym, aby jego głowica była wykonana ze stali utwardzonej, aby nie uległa uszkodzeniu.
Ręczne odśnieżanie jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych powierzchni. W przypadku dużych działek czy ogrodów warto zastanowić się nad zakupem odśnieżarki mechanicznej, która poradzi sobie w usuwaniu lekkiego i mokrego śniegu.
Na rynku jest wiele tego typu urządzeń, jednak wśród odbiorców indywidualnych największą popularnością cieszą się kompaktowe odśnieżarki wirnikowe, które napędzane są silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Odśnieżarki swoim wyglądem przypominają kosiarki, z tym, że zamiast noży posiadają wirniki zagarniające śnieg, który następnie jest kierowany do wyrzutnika i odrzucany na bok na znaczną odległość (od kilku do kilkudziesięciu metrów).
Do odśnieżania niedużych działek wystarczą odśnieżarki elektryczne, które charakteryzują się cichą pracą, łatwą obsługą, są wygodne podczas transportu oraz w przechowywaniu. Należy tylko pamiętać, aby mieć dostęp do zasilania elektrycznego.
Przy dużych powierzchniach warto jednak zaopatrzyć się w odśnieżarkę spalinową, która jest urządzeniem z o wiele większą mocą (z silnikiem dwusuwowym czy nawet czterosuwowym) i poradzi sobie w znacznie trudniejszych warunkach. Wybierając odśnieżarkę spalinową trzeba liczyć się z tym, że jest to sprzęt głośniejszy i droższy.
Niezależnie od tego czym będziemy odśnieżać nasze posesje należy pamiętać, aby czynność ta była wykonywana bezpieczna i przyniosła oczekiwany rezultat.